Fabryka XXI wieku.

 

16 października 2010 r. w Kędzierzynie-Koźlu firma KOMET-URPOL Sp. z o.o. dokonała uroczystego otwarcia nowoczesnego zakładu produkcyjnego, w którym w oparciu o innowacyjne technologie powstają precyzyjne węglikowe narzędzia skrawające.

Wielkość inwestycji oraz szybkość jej realizacji sprawiają, że otwarcie zakładu było jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.

 

W otwarciu fabryki wzięło udział wielu znamienitych, honorowych gości, m.in.;

- Reinard Wieland, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

- prof. dr Günther Langenbucher, Prezes Zarządu Fundacji im. Roberta Breuninga

- Michael Theurer, Poseł do Parlamentu Europejskiego

- Richard Drautz, Sekretarz Stanu

- Antoni Jastrzembski, Wicewojewoda Opolski

- Piotr Dancewicz, Zastępca Dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

- Józef Gisman, Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego

- Wiesław Fąfara, Prezydent Miasta Kędzierzyna - Koźla

 

 

- Otwarcie zakładu tutaj, w Kędzierzynie-Koźlu, jest milowym krokiem w rozwoju firmy – powiedział dr Christof  W. Bönsch, Dyrektor Generalny KOMET GROUP – Dzięki temu zakładowi narzędzia skrawające produkowane w Polsce będą dostępne na całym świecie.

Co więcej, nasze pomysły, wiedza, innowacje oraz produkty znajdą się dzięki niemu na rynku globalnym. Ten zakład to doskonały przykład na to, jak skutecznie można współpracować w ramach wspólnoty europejskiej – Jesteśmy przekonani, że dzięki temu uda nam się zdobyć dominującą pozycję na światowych rynkach – zapewnił dr Bönsch

 

–  Doświadczenie i nasze know-how gwarantują innowacyjność rozwiązań – powiedział na uroczystości otwarcia prezes KOMET-URPOL Wiesław Urych. – Pomimo naszych dotychczasowych osiągnięć nie zamierzamy osiąść na laurach. Oprócz katalogowych produktów konstruujemy i wytwarzamy narzędzia specjalne, zgodnie z zapotrzebowaniem naszych odbiorców. Jesteśmy liderem na polskim rynku w tej dziedzinie, naszym celem jest zatem osiągnięcie takiej samej pozycji na rynkach światowych.

 

Firma URPOL rozpoczęła produkcję narzędzi pełnowęglikowych w 1998 roku i w krótkim czasie stała się liderem w Polsce. W ciągu czterech lat URPOL wyrobił sobie doskonałą markę, a narzędzia oferowane przez zakład stały się synonimem jakości i niezawodności.

W 2002 roku, kiedy firma URPOL dołączyła do międzynarodowego holdingu KOMET, polska fabryka stała się bardzo ważnym ogniwem w produkcji, obok zakładów m.in. w: Niemczech, Szwajcarii, Indiach, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Współpraca obu firm zawoowocowała dynamicznym wzrostem sprzedaży, a także znacznym rozszerzeniem rynku odbiorców i stałym zwiększeniem produkcji. Czynniki te sprawiły, że konieczna stała się budowa nowego zakładu, który zapewniłby dalszy rozwój firmy.

 

Budowa fabryki rozpoczęła się w styczniu 2009 roku i pomimo niesprzyjającej aury oraz przetaczającej się przez światowe rynki fali kryzysu, udało się ją szybko i sprawnie ukończyć. Same przeniesienie zakładu trwało trzy dni, co w głównej mierze było zasługą załogi. Dzięki jej zaangażowaniu szybkie przeprowadzenie tej trudnej operacji zostało uwieńczone sukcesem. 

 

Nowa fabryka to nie tylko sama linia produkcyjna. To także wiele innych funkcjonalnych rozwiązań, które będą miały ogromny wpływ na przyszłość firmy.

 

– Zamierzamy rozbudować i unowocześnić Dział Rozwoju i Konstrukcji naszego przedsiębiorstwa – zapowiedział prezes Urych – Dzięki temu będziemy mogli jeszcze szybciej i lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, oferując im coraz bardziej nowatorskie rozwiązania. Uruchomimy także Centrum Szkoleń, które pozwoli na stworzenie wykwalifikowanej kadry, gdzie będą mogli kształcić się inżynierowie i wysokiej klasy specjaliści, którzy nabędą niezbędne umiejętności – zapewniał prezes Urych.

 

Budowa tego olbrzymiego, mającego 5600 m2 powierzchni zakładu nie byłaby możliwa, gdyby nie fundusze z Unii Europejskiej. Wartość całej inwestycji wyniosła            42 mln zł, z czego 39% zostało dofinansowane ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

Nowo powstała fabryka jest doskonałym przykładem na to, jak w najbardziej efektywny sposób można wykorzystać środki unijne. W najbliższym czasie planowany jest trzykrotny wzrost produkcji, co będzie skutkowało odpowiednim wzrostem zatrudnienia.

Te wszystkie działania umocnią pozycję KOMET-URPOL w branży narzędziowej.

 

W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.